Κλείσιμο
Κλείσιμο

Έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο Europa League o Παναθηναϊκός

Ισόπαλος αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ με την Ολιμπίκ Ντόνετσκ, ενώ ο Πανιώνιος θα πρέπει να κάνει την ανατροπή στη ρεβάνς.

Πολύ καλός στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της νέας περιόδου, ο Παναθηναϊκός νίκησε την Γκαμπάλα 1-0 με πέναλτι του Μολίνς στο 37ο λεπτό κι έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα πλέι οφ του Europa League. Η ρεβάνς θα διεξαχθεί στις 3 Αυγούστου, στο Αζερμπαϊτζάν.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν δυνατά και έλεγξαν εύκολα το ρυθμό, αφού η αντίπαλός τους δεν είχε επιθετικό προσανατολισμό στο παιχνίδι αλλά φρόντιζε πρωτίστως την ανασταλτική λειτουργία της. Στο 6ο λεπτό ο Άλτμαν απέφυγε έναν αμυντικό και σούταρε μόλις άουτ, ενώ στο 10΄ το απευθείας εκτελεσμένο φάουλ του Λουντ έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά της δοκού.

Οι Αζέροι φάνηκαν μόνο στη φάση του 17ου λεπτού, όταν ο Βλαχοδήμος έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ το σουτ του Όζομπιτς. Τελικά ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα, καθώς στο 36΄ ο Κουρμπάνοφ βρήκε την μπάλα με το χέρι σε κεφαλιά του Μολίνς και το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος ένα λεπτό αργότερα.

Το 1-0 έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, αφού παρά την πασιφανή ανωτερότητά του σε όλο το 90λεπτο (18 - οι τελικές!) ο Παναθηναϊκός δεν κατόρθωσε να φτάσει σε ένα δεύτερο τέρμα, έχοντας και την ατυχία εις βάρος του καθώς στο 74΄ το καταπληκτικό πλασέ του Λουντ έστειλε για δεύτερη φορά την μπάλα στο δοκάρι των Αζέρων.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χουάν Μαρτίνεθ Μουνουέρα (Ισπανία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βέρνιντουμπ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Χουλτ, Μολέδο, Κολοβέτσιος, Ζέκα, Κουρμπέλης, Λουντ, Χατζηγιοβάνης (70΄ Καμπέσας), Άλτμαν (87΄ Δώνης), Μολίνς (70΄ Λουτσιάνο).

ΓΚΑΜΠΑΛΑ (Ρομάν Χρίχορτσουκ): Μπεζοτόσνι, Κουρμπάνοφ, Βέρνιντουμπ, Στάνκοβιτς, Μπούλτχαϊς, Μαλόουν (76΄ Κονέ), Χιουσεΐνοφ, Χόλιντεϊ, Ζοζέφ-Μονρόζ, Όζομπιτς, Νταμπό.

Προβάδισμα πρόκρισης για ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε στο «Βαλερί Λομπανόφσκι» απέναντι στην Ολιμπίκ Ντόνετσκ, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1. Οι Ουκρανοί προηγήθηκαν με τον Μπιλένκι στο 49΄, αλλά ο Πέδρο Ενρίκε απάντησε στο 59ο λεπτό δίνοντας πλεονέκτημα στο «Δικέφαλο» ενόψει της ρεβάνς στην Τούμπα, στις 3 Αυγούστου.

Xωρίς νεύρο, με παθητική τακτική και κακή οργάνωση στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε σε καμιά περίπτωση να απειλήσει την "νεοφώτιστη" των Ευρωπαϊκών διοργανώσεων Ολιμπίκ Ντόνετσκ και σε ελάχιστες περιπτώσεις έδειξε πως είναι το φαβορί της αναμέτρησης στο "Βαλερί Λομπανόφσκι" του Κιέβου.

Η γηπεδούχος ομάδα της Ουκρανίας, χωρίς να είναι ομάδα φόβητρο, έδειξε μια κυριαρχία και έναν ενθουσιασμό, που ήταν και τα πιο καλά στοιχεία αυτού του ημιχρόνου για τους λιγοστούς θεατές της αναμέτρησης.

Έχασε αλλά ελπίζει ο Πανιώνιος

Ο Πανιώνιος ηττήθηκε στο Ισραήλ από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 0-1 (48΄ Κγιάρτανσον), στον πρώτο αγώνα της σειράς για το γ΄ προκριματικό γύρο του Europa League, αλλά σε γενικές γραμμές στάθηκε αξιοπρεπώς και στη ρεβάνς, στις 3 Αυγούστου, θα προσπαθήσει για την πρόκριση στα πλέι οφ.

Η έλλειψη του Μασούντ ήταν εμφανής στην οργάνωση του παιχνιδιού, αφού απόντος του Ιρανού δεν υπήρχε παίκτης να κρατήσει την μπάλα και να ελέγξει το ρυθμό, με αποτέλεσμα οι μέσοι της ελληνικής ομάδας να κάνουν συχνά λάθη και ο Πανιώνιος να δέχεται πίεση, την οποία όμως «απορροφούσε» η καλή αμυντική λειτουργία του.