Κλείσιμο σε 10 δευτερόλεπτα..
Κλείσιμο
Κλείσιμο

Η Αργεντινή μεγάλη νικήτρια του Μουντιάλ 2022 στο Κατάρ

Το φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο κορυφώθηκε με ένα τελικό που τα είχε όλα και ο Λιονέλ Μέσι κατέκτησε επιτέλους το πολυπόθητο τρόπαιο στην τελευταία του συμμετοχή στη διοργάνωση.

Σε ένα τελικό Μουντιάλ για γερά νεύρα και με τη διαδικασία των πέναλτι αναδείχθηκε νικήτρια η Αργεντινή στο φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο στο Κατάρ. Ο Λιονέλ Μέσι που θεωρείται από τους κορυφαίους ποδοσφαιριστές όλων των εποχών δεν είχε καταφέρει να κατακτήσει ποτέ το τρόπαιο σε παλαιότερες διοργανώσεις με την Εθνική του ομάδα και φέτος δικαιώνεται με μία ιστορική νίκη.

Τα σημαντικότερα σημεία του αγώνα:

Στο 21' ο Λιονέλ Μέσι σκόραρε με πέναλτι. Το γκολ του αρχηγού της Αργεντινής έδωσε προβάδισμα στην χώρα της Λατινικής Αμερικής που άνοιξε το σκορ του αγώνα. Μέχρι το 35' οι «τρικολόρ» δεν είχαν κάποια φάση. Την αγωνιστική τους αδυναμία εκμεταλλεύτηκαν οι Αργεντίνοι και στο 36' ο Μέσι άνοιξε χώρο στον Άλβαρες και αυτός με μαγική διαγώνια πάσα βρήκε τον Άνχελ Ντι Μαρία που έκανε το 2-0. Στο πρώτο μισό του αγώνα απόλυτος κυρίαρχος ήταν η Αργεντινή, με τη Γαλλία να μην έχει κάνει ούτε φάση μέχρι τότε.

lionel messi Kylian Mbappé

Στο 79' μετά από παρατεταμένο τράβηγμα του Οταμέντι στον Μουανί, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι για τη Γαλλία. Το σουτ εκτέλεσε ο Εμπαπέ βρίσκοντας το δίχτυ πρώτη φορά για τη Γαλλία στον αγώνα. Ένα λεπτό μετά ο ίδιος έβαλε και το δεύτερο γκολ για τη Γαλλία ισοφαρίζοντας το σκορ. Ο αγώνας τελείωσε με ισοβαθμία και πήγε στην παράταση. Στο 108' η Αργεντινή πέρασε μπροστά ξανά με γκολ του Λιονέλ Μέσι και στο 118' ο Εμπαπέ ισοφάρισε σουτάροντας το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα της Γαλλίας. Η παράταση ολοκληρώθηκε με ισοβαθμία και ο αγώνας συνεχίστηκε στα πέναλτι.